Pokój dziecka - aranżacje, pomysły, inspiracje

Jak wybrać meble do pokoju dziecięcego?

Michał Kubicki
cze 9 2021


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Każdy z nas pamięta z pewnością czasy, kiedy aranżację pokoju dziecięcego uważano za mniej istotną niż aranżacja salonu lub sypialni. Na szczęście, dziś odchodzimy już od tego rodzaju podejścia nie kwestionując w żaden sposób jej znaczenia. Wiemy też, że mamy prawo stawiać przed tym pokojem spore oczekiwania. Powinien być on funkcjonalny, przyjazny i bezpieczny, a jednocześnie mamy prawo oczekiwać od niego, że będzie sprzyjać rozwojowi dziecka. Oczywiście, czym innym jest teoria, a czym innym praktyka, jeśli więc decydujemy się na zakup mebli oraz elementów dekoracyjnych, dobrze będzie, gdy będziemy zwracać uwagę na kilka związanych z nimi aspektów.

O tym warto pamiętać

Na pierwszy plan wydaje się wysuwać bezpieczeństwo, gdy zaś mamy do czynienia z pokojem dziecięcym, składa się na nie przynajmniej kilka czynników. Podstawowym jest, oczywiście, rodzaj materiału, jaki wykorzystano po to, aby możliwa stała się produkcja danego przedmiotu. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem są te meble, które wykonano z materiałów nie tylko naturalnych, ale również trwałych. Dobrym pomysłem będzie też jak najszybsze wyeliminowanie z obszaru naszych zainteresowań mebli, dla których charakterystyczne są ostre krawędzie. Ostrożność należy zachować także w odniesieniu do elementów wykonywanych ze szkła. Trudno zakwestionować ich wizualną atrakcyjność, trudno jest jednak również nie zgodzić się z tym, że są one bezpieczne przede wszystkim w odniesieniu do starszych dzieci.

Jeśli mamy już pewność, że meble wybrane przez nas do pokoju dziecięcego są bezpieczne, możemy zastanowić się nad ich praktycznością. Na rynku nie brakuje naprawdę interesujących rozwiązań, na szczególne zainteresowanie zasługują zaś te meble, które rosną razem z maluchami. Pozwala to na spore oszczędności, zwłaszcza że zwalnia nas z obowiązku ich regularnego wymieniania. Jeśli nie chcemy zmieniać regularnie wystroju dziecięcego pokoju, zwracajmy też uwagę na uniwersalną kolorystykę oraz styl. Jeśli meble będą proste i neutralne, nie będziemy ich musieli zmieniać nawet wtedy, gdy gust dziecka przejdzie ewolucję.

Idealne warunki do pracy i wypoczynku

Trudno wskazać jednoznacznie ten mebel, które ma kluczowe znaczenie dla sposobu, w jaki postrzegamy dziecięcy pokój, nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że rola łóżka jest niemożliwa do zakwestionowania. Niemowlę spędza w nim ponad dwanaście godzin, a choć z wiekiem dzieci śpią coraz mniej, samo znaczenie snu w ich życiu jedynie rośnie pozwalając im na regenerację sił. Szukając perfekcyjnego rozwiązania kupujący często decydują się na tak zwane lóżka pośrednie – element przejściowy między klasycznym łóżkiem dziecięcym i jego dorosłym odpowiednikiem. Nie jest to rozwiązanie, które nie zasługuje na zainteresowanie z naszej strony, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że nie jest to również łóżko, którego zakup musi być koniecznością.

Kompletując elementy wyposażenia pokoju dziecięcego wskazane jest też skoncentrowanie się na oświetleniu i poświęcenie mu uwagi. Jego odpowiedni dobór wpływa korzystnie nie tylko na dziecięce zdrowie, ale i na samopoczucie, zwłaszcza że wielu maluchów musi w pewnym momencie poradzić sobie z lękiem przed ciemnością. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się nie na jedno, ale na kilka źródeł światła stawiając na rozwiązania charakteryzujące się zróżnicowanym natężeniem. Może być to więc nie tylko mocne światło górne, ale i neutralny kinkiet ścienny. Delikatna lampa nocna pozwoli na spokojny sen, a solidnej jakości lampa przy biurku sprawi, że odrabianie lekcji stanie się przynajmniej odrobinę bardziej znośne niż wcześniej.

 


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Udostępnij