Pokój dziecka - aranżacje, pomysły, inspiracje

Meble, które rosną wraz z dzieckiem

Justyna Węgrzyn
maj 11 2017

Meble na lata

Dla rodziców konieczność częstej wymiany mebli w pokoju dziecka jest uciążliwa. Jednak czy tak musi być? Jakie meble zatem wybrać, aby posłużyły przez co najmniej kilka lat?

Łóżko dla niemowlaka 

Najpopularniejszym meblem, który może rosnąć z dzieckiem jest łóżeczko ze zdejmowanym bokiem. Stelaż materaca w takim łóżku można zamontować na dwóch różnych wysokościach. Przez kilka miesięcy dziecko śpi wyżej, co ułatwia rodzicom dostęp do niego. Kiedy uczy się siadać i wstawać materac montuje się nieco niżej. Kiedy maluch już nauczy się samodzielnie chodzić można z kolei wyjąć kilka szczebli i w ten sposób ułatwić mu wychodzenie i wchodzenie do łóżka. W razie potrzeby można nawet zdemontować cały jeden bok łóżka. Dzięki temu dziecko będzie miało już pełną swobodę ruchów. W zależności od wagi iw zrostu malucha takie łóżko może służyć do trzeciego lub nawet czwartego roku życia.

Łóżko dla dziecka, które rośnie razem z nim 

Kiedy nie można wyjąć już szczebelków  z boku łóżka lub zapadła decyzja o zakupie nowego mebla, warto się zastanowić na d tym czy nie kupić tzw. rosnącego łóżka. Na rynku spotkać można bowiem modele ze stelażem umieszczonym na rozsuwanych szczynach. Wraz ze wzrostem dziecka są one wydłużane i skręcane za pomocą specjalnych śrub. Co więcej, taka konstrukcja jest wytrzymała i stabilna. Łóżko można z powodzeniem składać i rozkładać wiele razy. Jednak w przypadku niektórych łóżek trzeba zainwestować w nowy materac, o co oczywiście warto zapytać przed zakupem. Wybór łóżek tego typu na rynku jest spory, a więc bez problemu można znaleźć model panujący do danego wystroju pokoju dziecięcego.

Popularne meble dziecięce

Krzesełka do karmienia

W momencie rozszerzania diety dziecka potrzebne jest na ogół krzesełko do karmienia malucha. Najczęściej służy ono około roku, potem niestety dziecko się w nim nie mieści. Również i w tym przypadku można jednak zdecydować się na rosnące krzesełko. Za sprawą regulowanego siedziska z możliwością montażu na kilku wysokościach, takie krzesło służy dziecku od 6 miesiąca do nawet 12. roku życia.

Dodatkowo przez kilka pierwszych miesięcy można wykorzystywać specjalne zabezpieczenia i barierkę, które chronią dziecko przed ewentualnym upadkiem. Potem siedzisko stopniowo się obniża, a barierki demontuje. Dzięki regulowanemu podnóżkowi oraz specjalnie wyprofilowanemu oparciu dziecko przez cały czas pozostaje w prawidłowej pozycji. Takie krzesło służy przez wiele lat, jest więc doskonałą inwestycją.

Biurka i stoliki

Okazuje się, że meblami rosnącymi wraz z dzieckiem są też stoliki. Ich wysokość może być zwiększana wraz ze wzrostem dziecka. W sklepach spotkać można między innymi stoliki pełniące funkcję małych biurek oraz krzesełka do karmienia, które bez problemu można zamienić w zestaw składający się ze stolika i siedziska. Meble wykonane z wysokiej jakości materiałów stanowią gwarancję, że nawet po wielu latach użytkowania meble zachowają swoje właściwości, a przy tym będą stabilne i bezpieczne dla dziecka.

Podczas wybierania mebli do pokoju dziecięcego należy więc kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale i funkcjonalnością czy solidnością wykonania. Dobrze wybrane biurko, krzesło, łóżko czy inny mebel zapewniają dziecku pełną wygodę oraz komfort użytkowania. Poza tym zachowuje ono prawidłową pozycję ciała. Trwałe i solidne meble mogą także rosnąc wraz z dzieckiem służąc mu przez wiele lat. To więc na pewno doskonała inwestycja w przyszłość dziecka.

Udostępnij