Pokój dziecka - aranżacje, pomysły, inspiracje

Jakie meble wybrać dla dzieci?

Justyna Węgrzyn
maj 27 2017


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Pokój dla niemowlaka

Wybór odpowiednich mebli do pokoju dziecięcego to niemałe wyzwanie, które może sprawić nam nieco trudności. W sklepach spotkamy się obecnie z ogromnym wyborem. Nie brakuje bardziej tradycyjnych mebli, ale równie dobrze możemy zdecydować się na nowocześniejsze rozwiązania. Ciekawym przykładem są tu "kombajny", czyli potężne meble łączące w sobie kilka różnych funkcji.

Pomimo wszystkich takich trudności, zdecydowanie warto poświęcić tej kwestii nieco czasu. Wybierając odpowiednie meble możemy mieć pewność, że kupujemy coś, co posłuży przez całe lata. Do tego dochodzi także ciekawy wygląd – dzięki dobrze dopasowanym meblom możemy stworzyć pięknie prezentujący się pokój dziecięcy. Do tego wszystkiego dochodzi kwestia bezpieczeństwa. Musimy mieć pewność, że wybrane przez nas meble będą bezpieczne w użytkowaniu dla małych dzieci. Meble trzeba wybierać mając na uwadze wiek naszego dziecka – zupełnie innych rzeczy będziemy potrzebowali dla niemowlaka, a innych dla dziesięciolatka.

Meble w pokoju niemowlaka

Obecne możliwości w sklepach pozwalają nam zarówno na kupowanie całych zestawów mebli, jak i dobieranie pojedynczych elementów. Oczywiście, taniej jest kupić od razu cały zestaw, ale decydując się na kompletowanie poszczególnych mebli dajemy sobie o wiele większe możliwości.

Mogłoby się wydawać, że estetyka nie jest tak istotna dla noworodka. W rzeczywistości wygląd jego pokoju ma wielki wpływ na samopoczucie takiego dziecka, zatem warto poświęcić temu nieco uwagi. Kolorystyka użyta w takim pomieszczeniu może decydować i humorze czy nawet apetycie naszego malucha.

Podstawowym i najważniejszym meblem w takim pomieszczeniu jest łóżeczko. Warto od razu zdecydować się na coś, co posłuży nam przez wiele lat. Trzeba bowiem wiedzieć, że potrzeby malucha mogą zmieniać się bardzo szybko. Dzieci rosną błyskawicznie, może zatem się okazać, że dany mebel już po krótkim czasie nie jest odpowiedni dla naszej pociechy. Świetną propozycją są łóżeczka z regulowaną wysokością. Oczywiście, bardzo ważną kwestią jest tu też bezpieczeństwo. Łóżeczko powinno zatem być wyposażone w szczebelki oraz inne dodatki, które uchronią dziecko przed wypadnięciem z niego.

Wygodne łóżko dziecka

Wymiary

Jeśli chodzi o wymiary, to standardem jest 120 x 60 cm. Wybór jest jednak bardzo szeroki, zatem zawsze znajdziemy wiele mniejszych lub większych łóżeczek. Jeśli tylko mamy na tyle wolnej powierzchni w pokoju, warto od razu kupić coś większego. Dzięki temu nie będziemy musieli zmieniać łóżeczka, gdy tylko dziecko wyrośnie z dotychczasowego.

Bardzo przydatną funkcją są otwierane boki łóżeczka. W wielu modelach można wyjmować szczebelki, zapewniając dostęp z boku. W takim wypadku łóżeczko będzie mogło służyć też nieco starszemu dziecku, które zaczyna chodzić. Zapewni to również większe pole manewru rodzicom.

Przewijaki

Ważnym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego jest również przewijak. Bez niego codzienna pielęgnacja dziecka będzie znacznie trudniejsza i mniej wygodna. Taki przewijak może być zamontowany przy łóżeczku. Ciekawą propozycją są też specjalne komody z przewijakami. Ważne jest po prostu, aby zawsze mieć go pod ręką. W przypadku komody z przewijakiem od razu będziemy mieli łatwy dostęp do pieluszek czy ubranek dziecka.

Kolejnym istotnym meblem jest fotel do karmienia dla mamy. Warto zdecydować się na coś dużego i wygodnego, bowiem komfortowa pozycja w czasie karmienia dziecka jest bardzo ważna.

Trzeba zadbać również o odpowiednie oświetlenie. Nie należy wybierać tu punktowych, dających ostre światło lamp, bowiem mogą one być drażniące dla dziecka. O wiele lepsza jest ogólna lampa emitująca bardziej rozproszone światło.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Udostępnij