Pokój dziecka - aranżacje, pomysły, inspiracje

Wybieramy meble dziecięce

Paulina Wójcik
maj 13 2017


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Zakup mebli dziecięcych

Urządzenie pokoju dziecięcego nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Istnieje całe mnóstwo czynników które w wielkim stopniu wpływają na to, czy takie pomieszczenie jest faktycznie odpowiednie dla naszych maluchów i czy czują się one w nim komfortowo. Do najważniejszych z nich należą oczywiście odpowiednie meble. Ich zakup sam w sobie jest dość skomplikowaną kwestią.

W sklepach spotkamy się obecnie z ogromnym wyborem, ale rodzicowi bez większego doświadczenia zwyczajnie trudno jest stwierdzić, które modele będą najlepsze w jego przypadku. Czasami ciężko jest nawet określić, czego właściwie potrzebujemy. Warto pamiętać, że potrzeby dziecka znacznie zmieniają się wraz z jego dorastaniem.

Jak rozsądnie dobierać meble?

Bardzo polecanym rozwiązaniem jest w związku z tym stopniowe meblowanie pokoju. W pierwszym okresie życia dziecko nie ma zbyt wielkich wymagań. W zupełności wystarczy mu łóżeczko lub kołyska, niewielka komoda oraz miejsce do przewijania. Można oczywiście kupić od razu elementy, które zostaną tam na dłuższy czas. Ciepły dywan od razu wzbogaci to wnętrze i sprawi, że zarówno my, jak i samo dziecko będziemy się tam czuli znacznie lepiej.

Często popełnianym błędem jest kupowanie do pokoju dziecięcego ogromnej ilości ozdób i dodatkowych elementów wyposażenia. Co prawda pokój wygląda wtedy iście bajkowo, ale może się okazać, że dziecko nie czuje się w nim dobrze, bowiem zbyt wiele bodźców wywołuje w młodym umyśle strach. Przy wybieraniu mebli i ozdób w miarę możliwości trzeba zatem wybadać, czy dziecko nie będzie się ich bało.

Przytulny pokój dziecka

Kiedy dziecko ma przynajmniej kilka lat, zdecydowanie warto dopuścić je do udziału w kupowaniu mebli. Oczywiście, takie maluchy często nie są w stanie dokładnie określić, czego właściwie chcą. Na pewno nie znają też swoich praktycznych potrzeb. Z drugiej strony błędem jest kupowanie mebli wyłącznie przez rodziców i narzucanie dziecku własnych rozwiązań. Maluch może zapoznać się z naszymi propozycjami i określić, które rozwiązania najbardziej mu się podobają. Posłuchajmy jego opinii i podejdźmy do niej na poważnie.

Bardzo ważną kwestią jest to, jak długo będziemy korzystali z takich mebli. Trzeba mieć świadomość, że typowo dziecięce meble, czyli wykonane w fantazyjnych kształtach i ozdobione bajkowymi motywami bardzo szybko mogą się dziecku znudzić. Maluchy wyrastają z takich rzeczy błyskawicznie, przez co może się okazać, że pokój który dziś jest dla dziecka zachwycający za rok nie będzie sprawiał mu żadnej radości.

Biurko dla ucznia

Kiedy dziecko szykuje się do pójścia do szkoły, zaczyna potrzebować biurka. Będzie przy nim spędzało sporo czasu na nauce, warto zatem zadbać o wybranie czegoś odpowiedniego. Dobre biurko powinno mieć regulowaną wysokość. Dziecko będzie mogło dzięki temu dopasować je do swoich potrzeb, a ponadto taki mebel będzie nadawał się do użytkowania przez wiele lat. W pokoju dla małego dziecka unikajmy też zbyt wysoko zawieszonych półek i schowków. Możemy oczywiście zawieszać je coraz wyżej w miarę dorastania naszej pociechy. Zawsze powinny jednak być umieszczone w taki sposób, aby dziecko miało do nich wygodny dostęp i mogło z nich korzystać bez problemów.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Udostępnij