Pokój dziecka - aranżacje, pomysły, inspiracje

Bezpieczne meble dla dziecka

Paulina Wójcik
maj 3 2017


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Komfort dziecka

Wybierając meble do pokoju dziecięcego bardzo często kierujemy się przede wszystkim względami estetycznymi. Tymczasem meble dla dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne. Dowiedz się, na co w pierwszej kolejności należy uważać wyposażając pokój twojego dziecka.

Bezpieczeństwo oraz funkcjonalność mebli znajdujących się w pokoju dziecięcym są szczególnie istotne w przypadku niemowlaków oraz bardzo małych dzieci. W takim wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby meble oraz wszelkie inne sprzęty, jakie znajdą się w pokoju naszego dziecka, były wykonane z wysokiej jakości, odpornych i wytrzymałych materiałów, najlepiej pochodzenia naturalnego(dziecko może na przykład próbować zdrapywać farbę z mebli, więc najlepiej jeżeli taka farba nie zawiera żadnych toksycznych substancji). Użyteczną wskazówką w procesie wyboru mebli do pokoju dziecięcego mogą być certyfikaty potwierdzające ich jakość oraz bezpieczeństwo(są one przeważnie umieszczane przez producentów mebli w widocznych miejscach opakowania).

Meble dziecięce - opinie pozytywne 

Planowanie zakupów mebli oraz innych sprzętów do pokoju dziecięcego powinno odbywać się z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Dzięki temu zyskamy czas nie tylko na to, aby dokładnie zapoznać się z dostępną na rynku paletą rozwiązań oraz porównać ze sobą poszczególne produkty, ale także nabyć nieco teoretycznej wiedzy na temat zasad, jakimi należy kierować się wybierając meble dla dzieci. Jeżeli chodzi o te zasady, to przede wszystkim należy pamiętać, że dziecko nie dysponuje taką samą koordynacją ruchową, jak osoba dorosła.

Z tego powodu, wszelkie kanty, ostre zakończenia, narożniki itd mogą stanowić dla naszej pociechy poważne niebezpieczeństwo. Meble w pokoju dziecięcym powinny być owalne, pozbawione ostrych kantów, oraz najlepiej wykończone na krawędziach materiałami, które zamortyzują siłę ewentualnego upadku lub uderzenia o nie przez dziecko jakąś częścią ciała. Warto zainwestować również w szuflady wyposażone w mechanizm bezpiecznego zamykania: dzięki temu nasza pociecha nie przytrzaśnie sobie palców, co niestety bardzo często się zdarza wśród dzieci. Meble w pokoju dziecięcym nie powinny zawierać również żadnych małych, łatwych do oderwania elementów.

Meble dziecięce - drewno, materiały

Jak wspominano, oprócz samej techniki wykonania mebli przeznaczonych do wyposażenia pokoju dziecięcego znaczenie ma również skład chemicznych materiałów oraz substancji użytych do ich produkcji. Zarówno farby jak i lakiery, jakimi pokryte są meble, powinny składać się wyłącznie z bezpiecznych dla zdrowia składników pochodzenia naturalnego. Pod żadnym pozorem nie mogą za to zawierać na przykład metali ciężkich lub innych chemicznych substancji. Po pierwsze dlatego, że dzieci mają tendencję do zdrapywania, a nawet lizania wszelkich powierzchni.

Estetyka pokoju dziecięcego

Poza tym, chemiczne składniki wchodzące w skład w lakierów lub farb zawsze parują, zanieczyszczając tym samym powietrze, które trafia do delikatnych płuc młodego człowieka. W przypadku na przykład łóżek ważna jest również solidna, mocna konstrukcja(najlepszym rozwiązaniem jest lite drewno) oraz gruby, wytrzymały materac: wiadomo przecież, że dzieci często z rozpędem wskakują na łóżko, skaczą po nim oraz wyprawiają wiele innych rzeczy. Należy również uważać na to, aby w drewnie nie zalęgły się pleśń lub szkodniki, ponieważ może mieć to negatywny wpływ na zdrowie dziecka(przede wszystkim na jego układ oddechowy).

Meble dziecięce z atestem 

Należy pamiętać, że meble dla dzieci a także wszelkie inne akcesoria przeznaczone do wyposażenia pomieszczeń dziecięcych są objęte innymi, znacznie ostrzejszymi normami, niż ma to miejsce w przypadku produktów przeznaczonych dla osób dorosłych. Należy więc zwracać szczególną uwagę na oznaczenia produktów. Najważniejsze spośród to nich PN(Polskie Normy), czyli certyfikat poświadczający zgodność produkcji danego sprzętu z normami bezpieczeństwa obowiązującymi w naszym kraju. Kolejne ważne oznaczenia to EN(Norma Europejska) oraz ISO/IEC(Normy Międzynarodowe). Wszystkie tworzywa, których użyto do produkcji mebli oraz innych akcesoriów przeznaczonych dla dzieci powinny także posiadać certyfikat Państwowego Zakładu Higieny.

W przypadku farb, lakierów oraz klejów jest norma obligatoryjna, tj. z prawnego punktu widzenia kleje, lakiery lub farby użyte na przykład do produkcji mebli dziecięcych po prostu muszą zostać zatwierdzone przez PZH. Warto jednak zwracać uwagę na atest wydany przez Państwowy Zakład Higieny również w przypadku tkanin, wypełnień i tym podobnych. Kolejny ważny certyfikat to CE, czyli atest poświadczający zgodność nie tylko sposobu produkcji, ale również jego transportu z normami unijnymi. Certyfikat FSC informuje nas z kolei o tym, że drewno użyte do produkcji mebli pochodzi z lasów zarządzonych zgodnie z normami obowiązującymi w gospodarce leśnej.

Przy tym wszystkim, podczas wyboru mebli oraz innych sprzętów przeznaczonych do pokoju dziecięcego należy jednak zachować pewien dystans. Bardzo często znalezienie sprzętów całkowicie ekologicznych jest niezwykle trudne(zwłaszcza w realiach naszego kraju). Poza tym, powinniśmy pamiętać również o tym, że znaczenie mają także względy estetyczne, ponieważ dziecko powinno po prostu dobrze się czuć w przeznaczonym dla niego pomieszczeniu.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Udostępnij