Pokój dziecka - aranżacje, pomysły, inspiracje

Styl retro w pokoju dziecięcym?

Michał Kubicki
maj 3 2017


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Modny pokój dziecięcy

Każdy rodzic, który musiał kiedykolwiek urządzać pokój dla swojego dziecka doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie jest to wyzwanie. W takim pomieszczeniu liczy się dosłownie wszystko: zarówno wygoda, praktyczność jak i dobry wygląd. Dzieci mają nierzadko dość wysokie wymagania w kwestii wyglądu swojego pokoju, zaś do rodziców należy to, aby zapewnić im jak najbardziej bajkowe miejsce. Jedynie wówczas pociechy będą czuły się w swoim własnym królestwie jak w domu.

Istnieje obecnie wiele ciekawych inspiracji dotyczących urządzania pokoju dziecięcego. Najczęściej dotyczą one różnych znanych bajek lub standardowych motywów, jak na przykład styl marynistyczny. Można jednak poszukać czegoś mniej standardowego i spróbować stworzyć dla swojego dziecka naprawdę oryginalny pokój.

Czym jest styl retro?

W pierwszej kolejności trzeba oczywiście ustalić, czym dokładnie jest ów styl retro. Mówiąc o nim, wyobrażamy sobie zazwyczaj w sposób dość ogólny stare pomieszczenia i zabytkowe meble. Jest w tym sporo racji, ale musimy jeszcze wiedzieć, jaki dokładnie styl i okres nas interesuje – w końcu w różnych wiekach i regionach panowały zupełnie odmienne trendy. Istnieje wiele ciekawych inspiracji, którymi możemy się tu posiłkować. XIX – wieczny, angielski salon lub modernistyczne wnętrze ze Stanów Zjednoczonych lat pięćdziesiątych. Wybór jest naprawdę wielki. Do tego możemy w jednym pomieszczeniu łączyć style z różnych epok, uzyskując bardzo ciekawe efekty.

Jakie meble do stylu retro?

Wybór odpowiednich mebli do takiego stylu to bardzo ważna rzecz, ale wbrew pozorom nie to stanowi tu największą trudność. W gruncie rzeczy meble mogą stanowić jedynie dodatek do takiego stylu. Wystarczy, jeśli będą one w miarę neutralne i nie narzucą w pomieszczeniu innego nastroju. Warto wybrać przede wszystkim jeden, główny mebel z którego zrobimy centrum całego pomieszczenia.

Aranżacja wnętrza

Najlepiej jeśli będzie to masywne łóżko, z wysokim wezgłowiem, obowiązkowo wykonane z drewna. W takim stylu szafa i regały mogą być dość proste. Jak powiedzieliśmy, nie muszą posiadać żadnych zawiłych form ani wyglądu szczególnie podkreślającego ich charakter retro. Wystarczy, aby nie były zbyt nowoczesne.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to najwięcej elegancji ma w sobie oczywiście naturalny kolor drewna. Dobrze sprawdzają się także meble pomalowane na biało.

Jak urządzić ściany?

Klasyczną propozycją dla stylu retro są oczywiście ściany pomalowane na biało. Dla wielu ludzi coś takiego jest nie do pomyślenia w pokoju dziecięcym – w końcu pomieszczenie to powinno być jak najbardziej kolorowe i wypełnione żywymi barwami. Warto jednak wiedzieć, że ściany wcale nie mają na to decydującego wpływu. Pomieszczenie tak czy inaczej stanie się bardzo kolorowe, kiedy zamieszka w nim dziecko. Zabawki, kolorowe ubranka i mnóstwo dodatków – wszystko to sprawi, że nawet przy białych ścianach taki pokój będzie wypełniony bogatymi kolorami.

Dodatkowe ozdoby

Odpowiednie dodatki ostatecznie kształtują charakter pomieszczenia. Trzeba poświęcić nieco czasu na wybór dobrych lamp, dywanu czy zasłon. Warto wybierać tu rzeczy zaprojektowane w tradycyjnych, czasem dość prostych wzorach. Kratka czy paski sprawdzają się świetnie i stanowią ciekawe wzbogacenie wnętrza.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Udostępnij