Pokój dziecka - aranżacje, pomysły, inspiracje

Meble dziecięce – jak je wybierać?

Justyna Węgrzyn
maj 25 2017


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Aranżacja pokoju dziecięcego

Wybór odpowiednich mebli zawsze jest istotnym elementem urządzania jakiegokolwiek pomieszczenia w domu. W przypadku pokoju dziecięcego kwestia ta jest jeszcze ważniejsza, bowiem dzieci potrzebują naprawdę dobrych mebli które pozwolą im zarówno na naukę, jak i zabawę.

Podstawowy wybór tkwi tu pomiędzy tradycyjnymi meblami, a wielozadaniowymi. Tak zwane kombajny mogą mieć wiele różnych zastosowań jednocześnie. Zapewniają dzięki temu zarówno wygodę, jak i sporą oszczędność przestrzeni. Nie są jednak pozbawione wad. Warto zatem zapoznać się z nimi bliżej i zobaczyć, które rozwiązanie będzie lepsze w danym przypadku.

Meble wielozadaniowe – czy warto?

Meble – kombajny zdobywają z roku na rok coraz większą popularność, a ich wybór w sklepach stale się poszerza. Pojawiają się zupełnie nowe rozwiązania, zapewniające jeszcze wyższą funkcjonalność. Dzięki temu jeden mebel może służyć jednocześnie jako miejsce do spania i pracy, czy nawet zabawy. Pozwalają one na zaoszczędzenie sporej przestrzeni w pokoju dziecka. Do tego odznaczają się ciekawym wyglądem. Zgodnie z obecnymi trendami, łączy się w nich tradycyjne drewno z nieco nowocześniejszymi materiałami, takimi jak aluminium.

Meble dla chłopca i dla dziewczynki

Wybierając meble, trzeba oczywiście kierować się płcią dziecka. W przypadku mebli dla dziewczynki, dobrze sprawdza się tradycyjny, nieco romantyczny styl. Meble w jasnych barwach, drewniane i lekkie idealnie pasują do delikatnego charakteru dziewczynki. Dla chłopca można wybrać coś mocniejszego. Meble także mogą być drewniane, ale w tym przypadku świetnie sprawdzają się nieco cięższe i bardziej masywne modele. Sporą popularnością cieszą się przy tym różnego rodzaju motywy żeglarskie.

Komfortowy pokój dla dziecka

Jak stworzyć przestrzeń do pracy?

Pokój dziecięcy jest między innymi miejscem, w którym nasz maluch będzie się uczył i odrabiał lekcje. Trzeba zatem urządzić to pomieszczenie w taki sposób, aby panowały tam jak najlepsze warunki do pracy. Wiele zależy od odpowiedniego rozmieszczenia mebli. W miarę możliwości biurko powinno stać w takim miejscu, które jest odpowiednio naświetlone naturalnym światłem. Niewskazane jest jednak umieszczanie biurka tak, aby siedząc przy nim dziecko miało za plecami okno. Mocne światło padające z tyłu przeszkadza w nauce, utrudnia korzystanie z monitora i powoduje ból głowy. Idealnym rozwiązaniem jest okno znajdujące się po lewej stronie – w przypadku osób praworęcznych, lub po prawej dla osób leworęcznych.

Biurko z regulowaną wysokością blatu jest bardzo dobrą inwestycją. Dzieci w pewnym okresie swojego życia rosną bardzo szybko, przez co mogą błyskawicznie wyrastać z konkretnych mebli. Przyjmuje się, że biurko zapewnia zdrową pozycję jeśli kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem u osoby która przy nim siedzi wynosi 90 stopni. Przy różnych czynnościach trzeba jednak zachowywać nieco inną pozycję, zatem regulowane biurko tym bardziej jest wskazane.

Niezbędne jest także odpowiednie krzesło. Fotel powinien być ergonomiczny i zapewniać odpowiednią pozycję w czasie pracy.

Pamiętaj o oświetleniu

Zarówno miejsce do pracy jak i cały pokój muszą być odpowiednio oświetlone. Podstawa to oświetlenie ogólne, czyli lampa zamontowana na suficie w centralnej części pomieszczenia. Do tego odpowiednia lampa powinna stanąć na biurku. Musi ona mieć odpowiednią konstrukcję, umożliwiającą ustawianie jej w różnych pozycjach. Trzecim ważnym elementem jest lampa do czytania w nocy. Zamiast standardowej lampy ustawianej obok łóżka można na ścianie zawiesić kinkiety, które sprawdzają się bardzo dobrze i stanowią jednocześnie ciekawy element aranżacji wnętrza.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Udostępnij