Pokój dziecka - aranżacje, pomysły, inspiracje

Meble w pokoju dziecięcym – ciekawe, funkcjonalne i bezpieczne

Michał Kubicki
kwi 4 2017


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Bezpieczne meble

W jaki sposób wyposażyć pokój dziecięcy? To pytanie zadają sobie  wszyscy młodzi rodzice. Jedno jest pewne, powinno być bezpiecznie. To kwestia podstawowa, dlatego wyposażając pokój dziecka należy wciąż o tym myśleć. Wnętrze powinno być zarazem interesujące dla malucha, istotne by chciał w nim spędzać czas. Pokój dziecięcy musi również być funkcjonalny dla rodzica.

Meble dziecięce 

Planowanie pokoiku dla niemowlaka powinno być dokładnie przemyślane. Najważniejszym elementem w takim pomieszczeniu zawsze jest łóżeczko dziecięce. Powinno być regulowane i funkcjonalne, to znaczy posiadać opcję zdjęcia jednego z boków lub wyjęcia szczebelków, tak aby wraz z rozwojem malucha móc dopasowywać łóżeczko do jego aktualnych potrzeb.

W ten sposób raz zrealizowany zakup posłuży nam przez kilka dobrych lat. W przypadku pokoju zbyt małego na wstawienie kołyski, warto rozważyć też zakup łózka bujanego. Kolejnym istotnym elementem będzie z pewnością funkcjonalny przewijak. Nie powinien on zajmować zbyt dużo miejsca, ale jednocześnie dostęp do niego nie może być utrudniony, ponieważ ten przedmiot będzie używany dość często. Nie tylko do przewijania, ale także do przebierania dziecka.

W dziecięcym pokoju nie może zabraknąć również dużej szafy lub komody. Z biegiem czasu zabawek i ubranek będzie bardzo szybko przybywać, warto więc zawczasu pomyśleć o zapewnieniu na to odpowiedniego miejsca. Dobrym pomysłem jest również wybranie takich pojemników na przedmioty, które mogą jednocześnie posłużyć jako wygodne siedzenie. W przypadku małych pokoi dziecięcych ważna jest dobra organizacja przestrzeni, dlatego też dobrym rozwiązaniem będą pionowe pojemniki na pluszaki z półkami.

Urządzanie pokoju dziecka

Jednocześnie ozdobią pokój, jak i pozwolą na utrzymane w nim porządku. Ze względu na bezpieczeństwo, powinno się zadbać o ostre krawędzie  odpowiednio je zabezpieczając. Przy czym nie można zapominać o kontaktach oraz szufladach. Na kontakty można zamontować specjalne zaślepki, natomiast szuflady powinno się zabezpieczyć przed otwieraniem ich przez dzieci, ponieważ może to grozić przytrzaśnięciem paluszków.

Meble dziecięce - dla dziewczynek i dla chłopców 

Pokój dziecka powinien być kolorowy i ciekawy. Dziecko musi czuć się w nim komfortowo, nie powinno się także przesadzać i doprowadzać do przepychu, ponieważ dziecko może czuć się przytłoczone ilością rzeczy i kolorów. Ciekawym dodatkowym elementem okaże się dywan.

Warto aby był on z delikatnego i miękkiego materiału. Należy dbać o jego czystość, ponieważ dywan gromadzi kurz. Dywan powinien być kolorowy i przyjemny w dotyku. Ciekawym i zdecydowanie praktycznym wyposażeniem będzie nawilżacz powietrza, który sprawi, że wdychane przez dziecko powietrze nie będzie suche, a oddychanie będzie łatwiejsze. Warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach, takich jak klimatyczne lampki, czy ozdobne poduszki, a nawet zdjęcia, czy obrazki dziecka, które można zamontować na ścianie. 

Warto również wsłuchać się w zdanie dziecka, kiedy już będzie na tyle duże, aby wyrazić zainteresowanie konkretnymi motywami z bajek, czy książek. Aby dziecko czuło się swobodniej we własnym pokoju, warto również otoczyć go jego ulubionymi barwami. Najważniejszy jest komfort dorastającego malucha.

Niezwykle ważne, aby wraz z dorastaniem pociechy, zmieniać niektóre elementy w jego pokoju. Poleca się także zmianę ułożenia sprzętów i mebli w pokoju dziecka, bez wymiany ich. Dzięki temu dziecko jednocześnie będzie czuło zmianę i nowość, a zarazem będzie czuło się swobodnie. W momencie gdy dziecko osiągnie wiek kilku lat, warto pomyśleć o takim ułożeniu przedmiotów, aby malec miał dostęp do wszystkich ulubionych zabawek.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Udostępnij