Pokój dziecka - aranżacje, pomysły, inspiracje

Montessori, czyli zainspiruj się przy urządzaniu pokoju dziecięcego

Michał Kubicki
maj 3 2017


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Idealny pokój dla dziecka

Każdy rodzic prędzej czy później stanie przed koniecznością urządzenia dla swojej pociechy pokoju. Nie jest to oczywiście prosta rzecz, bowiem maluchy mogą mieć w tej kwestii znacznie większe wymagania, niż się wydaje. Do tego spore trudności sprawia fakt, że często dysponujemy tu stosunkowo niewielką powierzchnią.

Na szczęście jednak nie brakuje inspiracji, z których można korzystać i czerpać różne rozwiązania. Jednym z najbogatszych źródeł ciekawych pomysłów jest Maria Montessori. Włoszka żyjąca w latach 1870 – 1952 jako pedagog położyła ogromne zasługi pod współczesne rozumienie wychowania dzieci. Z jej podejścia do najmłodszych można zaczerpnąć też wiele inspiracji co do urządzania pokoi dziecięcych.

Maria Montessori zawsze uważała, że niezwykle ważną rolę w wychowaniu i rozwoju dziecka odgrywa porządek. W jej otoczeniu wszystko musiało być jak najlepiej uporządkowane. Było to doskonale widoczne w placówkach edukacyjnych, które prowadziła. Nawet przedszkola posiadały osobne, specjalnie wydzielone strefy przeznaczone do konkretnych rzeczy. Zarówno wypoczynek, jak i zabawa czy nauka musiały odbywać się w stworzonych do tego miejscach. Takie podejście może się nam bardzo przydać w czasie urządzania pokoju dla swojego dziecka.

Strefa wypoczynku

W takim stylu łóżko stanowi najważniejszy punkt pomieszczenia. Nie jest to tylko mebel do spania. Dziecko powinno czuć się w swoim łóżku bezpieczne i zrelaksowane. Na łóżku można też bawić się, uczyć czy czytać książki. Dobrym pomysłem jest łóżko, które w jakikolwiek sposób będzie nieco oddzielone od reszty pomieszczenia. Może to być na przykład rama z materacem położonym na podłodze. Innym pomysłem jest łóżko piętrowe. Trzeba wybrać rozwiązanie, które będzie dopasowane do wieku naszego dziecka.

Dziecięca garderoba

Garderoba

Ubrania również muszą być uporządkowane – potrzebujemy do tego odpowiednich mebli. Bardzo dobrze sprawdzi się przy tym komoda, wyposażona w większą ilość szuflad i schowków. Dzięki temu każda grupa ubrań może mieć swoje miejsce. Można zastosować różnego rodzaju znaczniki które będą mówiły, na jakie dokładnie ubrania przeznaczona jest konkretna szuflada czy półka. Warto wybrać takie meble, z których dziecko będzie mogło korzystać samodzielnie. Jeśli maluch będzie miał dostęp do wszystkich swoich ubrań, to będzie mógł od razu uczyć się porządku i organizowania swoich rzeczy.

Przestrzeń do pracy

Biurko i fotel to podstawowe elementy części przeznaczonej do nauki. Maria Montessori twierdziła, że meble dziecięce nie powinny być ciężkie – maluchom najlepiej pracuje się przy lekkich, pasujących do ich charakteru meblach. Najlepszym materiałem jest tu drewno. Trzeba oczywiście zadbać o porządek w tej przestrzeni i zapewnić odpowiednie miejsce do przechowywania wszystkich przyborów potrzebnych dziecku w czasie nauki. Dobrze sprawdzają się niewielkie pudełka i pojemniki, które można ustawić w zasięgu ręki. Zdaniem Marii Montessori, powinniśmy stosować tu jak najwięcej akcesoriów wykonanych z naturalnych materiałów.

Zabawa

Najlepszym miejscem do zabawy jest dywan. Warto kupić miękki i przytulny, który jednocześnie będziemy mogli łatwo utrzymywać w czystości. Oprócz standardowych zabaw, dobrze jest stworzyć kącik do czytania książek – odpowiedni fotel zapewni wysoki komfort małemu czytelnikowi.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Udostępnij