Pokój dziecka - aranżacje, pomysły, inspiracje

Jak zorganizować szafę z ubraniami dla dziecka?

Paulina Wójcik
kwi 30 2017


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Szafa dla dziecka

Masz wrażenie, iż w szafie twojego dziecka jest ciągły bałagan? To dlatego nie jesteś w stanie szybko wyjąć danej bluzki dziecka? Kiedy pewnego dnia znajdujesz jakiś ciuszek, zauważasz, że ten już z niego wyrósł, trzeba to zmienić.

Szafa dziecięca vs Komoda dziecięca

Szafa oraz komoda mają swoich zwolenników. Komody są zazwyczaj kupowane dla noworodków, szczególnie te z wmontowanym przewijakiem, a szuflady pełne maleńkich ubranek wyglądają uroczo. Kłopot jest, gdy ciuszków przybywa, a dziecko rośnie (rzeczy nie są już wówczas takie maleńkie a także zajmują więcej miejsca), a kilka pięknych sukienek bądź kurteczek chcielibyśmy powiesić na małych wieszakach. W przypadku,gdy komoda ma przewijak, którego to nie da się zdemontować, sytuacja znaczniej się komplikuje.

Kiedy dziecko wyrośnie z etapu pieluch, to dojdziesz do wniosku, iż komoda jest niepraktyczna. Dobrą opcją jest wówczas przeznaczenie szuflad na przechowywanie mniejszych części garderoby czyli: (majteczek, skarpetek, rajstop, piżamek bądź czapek, szalików oraz rękawiczek).

Wybór szafy musisz jednak uzależnić od powierzchni, jaką na to przeznaczysz. Szafy narożne są pojemne, jednak zajmują cały kąt pokoju. Lepszym rozwiązaniem, spełniającym swoją funkcję przez wiele następnych lat, będzie zatem zamontowanie szafy z przesuwnymi drzwiami.

Szafa dziecięca - organizacja 

Niezależnie, jak dużą szafę kupisz, bez odpowiedniej organizacji nie da się utrzymać. Po pierwsze nie umieszczaj w niej wszystkich ciuszków,  dziecka. W sezonie letnim zimowe kurtki, szaliki bądź rękawiczki będą ci niepotrzebne, dlatego niech nie zajmują miejsca. Rewelacyjnym rozwiązaniem jest pakowanie ubrań z ubiegłego sezonu w kartony bądź pojemniki. Mniej rzeczy w szafie- to większy ład. Rzeczy na inną porę roku możesz umieścić w „dorosłych” szafach, na przykład  na górnych półkach, by nie przeszkadzały. Rozwiązaniem jest też trzymanie kartonów z ubraniami na strychu, w przypadku gdy masz taką możliwość. Początkowo wyjmij wszystkie rzeczy z szafy, potem półki oraz ściany przetrzyj zwilżoną szmatką. Dokonaj też segregacji ciuszków – odkładaj te, z których dziecko wyrosło, ale też ubranka za duże (na nie przyjdzie czas, obecnie niepotrzebnie zajmują miejsce).

Ubrania dziecięce

Kiedy szafa należy do rodzeństwa, podziel też ubrania „tematycznie”, z uwzględnieniem ich właścicieli, czyli bluzeczki z krótkim rękawem Zosi, bluzeczki z krótkim rękawem Oli, następnie spodnie długie Zosi, potem spodnie długie Oli, itd. Podział na takie oto  stosiki sprawi, iż szybko rozeznasz się w układzie ubrań, sprawnie wyjmiesz daną rzecz, będziesz mieć też możliwość przekazania wskazówek osobie, która to pod naszą nieobecność zajmuje się dzieckiem. Myśląc o danej bluzce wówczas powiesz: „Poszukaj jej po prawej stronie szafy, na drugiej półce od góry”.

Nie układaj jednak razem bluzek Oli i Zosi – bowiem poszukując koszulki albo spodni jednej z nich, zrobisz wtedy niepotrzebny bałagan. Dla dobrego efektu wizualnego postaraj się też  ułożyć rzeczy równo, składając jednakowy określony sposób. Układanie ułatwi też na pewno wcześniejsze wyprasowanie.

Szafa dziecięca - organizer do szafy 

Będą ci niezbędne małe wieszaki oraz organizery do szafy. Te drugie a więc: (płócienne, wiszące półki) świetnie porządkują przestrzeń. Możesz wówczas w umieszczać w nich drobne rzeczy, jak np. skarpetki bądź majtki, kiedy nie mają swojego określonego miejsca. Takie półki są też dobrym miejscem na przechowywanie maleńkich bucików, czy ewentualnie bamboszków (zwłaszcza tych nienoszonych aktualnie), z dość  jednak prozaicznego powodu – przynoszonego z dworu brudu.

Na wieszaczkach powieś zatem saszetki zapachowe bądź zrób je sama, układając na kawałku lnianego materiału lawendę oraz związując brzegi wstążeczką. Woreczki umieść w dowolnym miejscu szafy. Na wieszakach przechowuj ubranka, wymagające tego – eleganckie koszulki, sukienki bądź płaszczyki. Wybór wieszaków jest kwestią jednak bardzo indywidualną. Dziecięce są zazwyczaj wykonane z plastiku, jednak są też miękkie, wypełnione materiałem.

Uporządkowane wnętrze szafy ma bowiem nie tylko walory estetyczne- również użyteczne, bowiem ułatwia organizację oraz oszczędza czas. Koniec z poszukiwaniem ulubionej bluzeczki, niebieskich majteczek bądź skarpetek w słonie. 


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Udostępnij