Meble do biura - aranżacje, pomysły i inspiracje

Biurko do pracy na stojąco i na siedząco – co daje i jak je wybrać

Justyna Węgrzyn
mar 23 2021


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Wielu z nas spędza przy biurku średnio ponad 9 godzin dziennie. W rzeczywistości 85% pracowników odczuwa dyskomfort w pracy, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie są w stanie zmienić pozycji w ciągu dnia. Dlatego coraz więcej firm zaczęło koncentrować się na poprawie samopoczucia w miejscu pracy – służą do tego biurka do pracy na stojąco i na siedząco.

Przede wszystkim należy zauważyć, że stanie przez cały dzień może być tak samo szkodliwe, jak siedzenie przez długi czas. Najlepszą opcją jest okresowa zmiana pozycji, często przechodzenie z siedzenia do stania, a nawet przysiady przy blacie na wysokości stołka. Idealnym kandydatem na biurko do pracy siedząco-stojącej jest na ogół osoba przywiązana do komputera lub telefonu przy biurku i niemogąca łatwo wstać, aby zmienić pozycję.

Inną ważną kwestią jest sposób, w jaki wykorzystasz biurka do pracy siedząco-stojącej w swoim biurze. Możesz pójść na całość (jeśli masz środki) i dać każdemu biurko z regulacją wysokości, ale często jest to niewykonalne. Praktyczną opcją jest ustawienie wspólnych stanowisk pracy siedząco-stojącej w całym biurze, z których ludzie będą mogli korzystać w razie potrzeby. Wreszcie, wiele firm zastrzega sobie możliwość posiadania biurka stojącego dla osób, które mają problemy zdrowotne, które ich wymagają.

Niezależnie od tego, wybierając biurko z regulacją wysokości, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie opcje i dokładnie ocenić, w jaki sposób pracownicy będą z nich korzystać. Pod uwagę musisz wziąć – zakres wysokości. Producenci sugerują optymalny zakres od 22,6 ″ do 48,7 ″, ale będzie on zależał od wzrostu i potrzeb osoby korzystającej z biurka. Jeśli ludzie dzielą biurko do pracy siedząco-stojącej, najlepiej jest znaleźć biurko o dużym zasięgu. Zalecana jest minimalna głębokość 30 ″. Ponadto należy pamiętać, że często istnieje wiele opcji dotyczących kształtu powierzchni roboczej. Istnieje wiele sposobów podnoszenia i opuszczania biurek, od ręcznych korb po podnośniki elektryczne lub pneumatyczne. Te dwa ostatnie są najcichsze, wydajniejsze i najłatwiejsze w użyciu. Ważna jest też prędkość podnoszenia i opuszczania stołu. Oczywiście im większa prędkość, tym łatwiej będzie dostosowywać powierzchnie robocze w ciągu dnia.

Jedną z częstych skarg osób korzystających z biurek siedząco-stojących jest to, że męczą się stojąc. W takich przypadkach wskazane jest noszenie butów wspierających, dodawanie podnośnika, który wspiera jedną stopę podczas stania, dodawanie maty żelowej. Niektóre biurka można łatwo zaprogramować na różne ustawienia, dzięki czemu za każdym razem można bardzo łatwo ustawić odpowiednią ergonomię. I oczywiście na koniec należy wziąć pod uwagę ceny, które mogą się znacznie różnić w kategorii biurka z regulacją wysokości. Jednak musisz pamiętać, że biurka są swojego rodzaju inwestycją w twoje zdrowie jak też zdrowie twoich pracowników. Im większy komfort pracy, tym bardziej wydajni będą pracownicy, tym szybciej będą wykonywać projekty i tym lepsza będzie atmosfera w twojej firmie.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Udostępnij