Pokój dziecka - aranżacje, pomysły, inspiracje

Urządzamy pokój dla przedszkolaka

Justyna Węgrzyn
maj 28 2017


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Pokój dla malucha

O tym, że dzieci rosną w błyskawicznym tempie wie każdy rodzic. Ledwo co szykujemy się do narodzin naszego potomka, a już po krótkiej chwili musimy przygotowywać malucha do pójścia do przedszkola. Wraz z wiekiem zmienia się charakter naszego dziecka oraz jego potrzeby. Trzeba o tym wiedzieć, bowiem bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie dostosowanie w tym momencie pokoju dziecięcego.

Remont w takim pokoju nie musi być wcale ani trudny, ani kosztowny. Przy całkiem niewielkich wydatkach będziemy w stanie w krótkim czasie zmienić miejsce dla niemowlaka w pokój dla przedszkolaka.

Nowe łóżeczko

W pierwszych latach swojego życia dziecko śpi w łóżeczku ze szczeblami dla niemowlaków. Z czasem staje się ono jednak za małe, a przedszkolak może czuć się w nim źle. W końcu jest już prawie dorosły i samodzielny, zatem takie łóżeczko jest dla niego zdecydowanie zbyt dziecinne!

Wbrew pozorom, wcale nie trzeba decydować niewielkiego łóżka dla niemowlaka. Równie dobrze sprawdzi się mebel o wymiarach 90x200, takie same, jak dla osoby dorosłej. Jest to przede wszystkim inwestycja, bowiem takie łóżko posłuży bez przeszkód przez wiele lat i nie będziemy musieli go zmieniać po pewnym czasie. W przypadku tak małego dziecka mimo wszystko lepiej jednak zastosować dodatkowe zabezpieczenia przed upadkiem.

Bezpieczny pokój dziecka

Jakie meble wybrać?

Meble takie jak szafa czy regały to kluczowy element każdego pokoju. Przy takiej przebudowie pokoju dziecięcego wcale nie musimy pozbywać się z niego wszystkich elementów, bowiem niektóre nadal mogą być przydatne. Niekiedy można nadać im nowy charakter i trochę zmienić ich zastosowanie. W miejscu, w którym wcześniej stał przewijak teraz może znaleźć się półka na mniejsze zabawki lub książki. Regały na ubrania nadal mogą służyć dokładnie tak, jak dotychczas.

Mimo wszystko pojawi się prawdopodobnie potrzeba kupienia dodatkowych mebli. Dobrze jest stworzyć w pokoiku kącik zabaw, przystosowany do aktywności typowego przedszkolaka. Godnym uwagi zakupem będzie niewielki stolik, który spełni w pokoiku wiele różnych zadań. Dziecko będzie mogło przy nim bawić się kredkami czy nawet uczyć się.

 

Nowe dekoracje pokoju

Elementem, który być może będzie potrzebował gruntownej zmiany są ściany. W tym wieku dzieci mogą już wiedzieć, czego dokładnie chcą i jaki kolor najbardziej się im podoba. O ile nie jest to nic absurdalnego, warto pozwolić maluchowi na spełnienie jego marzeń i wybranie konkretnego koloru. Jeśli jednak jego wybór wybitnie koliduje z tym, co uważamy za słuszne, to możemy poszukać pewnych kompromisów. Ciekawym pomysłem i jednocześnie urozmaiceniem dla wnętrza będzie pomalowanie jednej ściany w kolorze wybranym przez dziecko, lub przynajmniej zastosowanie w nim interesujących akcentów i ozdób.

Oświetlenie dla przedszkolaka

W chwili pójścia do przedszkola, pokój naszego dziecka zmienia się w miejsce do nauki. Z tego powodu musimy tu zadbać także o odpowiednie oświetlenie, które nie będzie dla dziecka męczące nawet w czasie długiej pracy. Oprócz centralnego oświetlenia, warto kupić lampkę na biurko.

Co na podłogę?

Na podłodze najlepiej położyć dywan. Z jednej strony ciekawie wzbogaci on wygląd wnętrza, a z drugiej będzie bezpiecznym i wygodnym miejscem do zabawy. Trzeba oczywiście wybrać odpowiedni dywan – najlepiej miękki i puszysty. Na dywanie nasze dziecko spędza większość czasu przeznaczonego na zabawę. Bardzo ważne jest zatem to, aby dawał ciepło i chronił przed zimnem, a jednocześnie łatwo było go utrzymać w czystości. Z tego powodu dywany z długim włosiem nie są tu wcale najlepszym rozwiązaniem.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Udostępnij