Meble do biura - aranżacje, pomysły i inspiracje

Ergonomiczne biurko – sprawdzony sposób na zwiększenie efektywności pracy

Paulina Wójcik
mar 24 2021


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Meble są integralną częścią każdej firmy. Powinny być funkcjonalne, praktyczne, atrakcyjne w wyglądzie i harmonizujące z kreowaną aranżacją wnętrza. Nie tylko nasza wygoda, ale również mikroklimat w firmie w dużej mierze zależy od poprawności wyboru mebli, a zwłaszcza biurka.

Nasze życie współczesnych zmieniło się dramatycznie wraz z pojawieniem się komputerów. Portale społecznościowe, gry komputerowe, wyszukiwanie potrzebnych informacji, praca - to wszystko dziś odbywa się za pomocą komputerów. Człowiek jednak nie został stworzony do siedzenia przez cały czas. Dla dobrego zdrowia, braku problemów z sercem, wagą, naczyniami krwionośnymi, kręgosłupem, stawami – należy wybrać biurko, które zapewni odpowiednie obciążenie w ciągu dnia.

Z badań naukowych wynika, że przebywanie w pozycji siedzącej przez sześć lub więcej godzin dziennie prowadzi do powstania pewnej listy schorzeń. Dlatego biurka powinny mieć regulowaną wysokość. Dzięki temu użytkownik będzie mógł przez większość czasu pracować na stojąco, a jedynie spędzić trochę czasu siedząc, odpoczywając nogi. Dzięki niemu w łatwy sposób można je podnieść lub opuścić biurko na żądaną wysokość, naciskając jeden przycisk, tworząc dla siebie najbardziej komfortowe miejsce pracy.

Jakość biurka w dużym stopniu wpływa na efektywność miejsca pracy. Na nastrój pracownika, jego zdrowie, samopoczucie, poziom komfortu ma wpływ materiał, z którego wykonany jest stół, jego konfiguracja, ergonomia, a także szereg innych parametrów. Z tego powodu przy wyborze mebli biurowych bardzo ważne jest, aby skupić się na wyborze biurka do pracy.

Ergonomia biurka to możliwość pełnego zaspokojenia wszystkich ludzkich potrzeb w zakresie komfortu i wydajności. W rzeczywistości ergonomiczny stół może mieć absolutnie dowolny kształt, w tym oryginalny, ale jednocześnie jego części składowe muszą spełniać różne użyteczne funkcje i nie przeszkadzać w pracy w żaden sposób. Najczęściej ergonomiczne biurka mają wiele poważnych różnic w stosunku do klasycznych prostokątnych biurek.

W związku z powyższym bardzo ważne jest, aby wszystkie meble biurowe były wykonane w tym samym stylu. Najbardziej zauważalną i znaczącą częścią wnętrza jest pulpit, dlatego wymagane jest specjalne podejście, aby wybrać jego wygląd. Przede wszystkim powinien być estetyczny, atrakcyjny, a po drugie harmonijnie pasować do wnętrza, łączyć się z meblami. Nie zapominajmy jednak, że ważniejsza jest ergonomia, a dopiero potem jego piękno.

Wybór biurka zależy od powierzchni pomieszczenia, w którym znajduje się miejsce do pracy. Wybierając kształt stołu biurowego, trzeba wziąć pod uwagę swoje upodobania i powierzchnię pomieszczenia. Z drugiej strony nie kupisz stołów o różnej wysokości dla każdego pracownika. Dobrym wyjściem z tej sytuacji są biurka z regulacją wysokości, które w prosty i szybki sposób można regulować (w zakresie od 65 do 120 mm) dla każdego pracownika, naciskając tylko jeden przycisk (lub przekręcając mechaniczną rączkę). Ponadto meble te najlepiej uwzględniają bardzo ważny aspekt ergonomiczny pracy człowieka w biurze - jest to częsta zmiana pozycji ciała w godzinach pracy. Zgodnie z danymi ergonomii i fizjologii bardzo przydatna i wygodna jest praca na różnych poziomach przez cały dzień pracy (naprzemiennie w razie potrzeby pozycja siedząca i stojąca). Dodatkowo niektóre modele biurek posiadają regulowany kąt nachylenia blatu w stosunku do podłogi.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Udostępnij